14 жовтня – День Українського козацтва
Це свято ми відзначаємо згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 р. «Про день Українського козацтва». Цього дня в церквах проходять богослужіння, молебень, в тисячах міст України проходять святкові гуляння, фестивалі, кінні скачки, козацькі паради і змагання.
Вперше українські козаки згадуються в кінці XV століття, коли вони почали поселятися на землях Подніпровья, нижче за дніпровські пороги. Козацтво постійно поповнювалося утікачами з різних земель України (хоч були серед них і представники інших народів), які по тих або інших причинах залишали місця свого проживання. Певний час козаки жили за рахунок військової здобичі в боротьбі з турками і кримськими татарами.
У першій половині XVI століття кількість їх збільшилась, і з напіввійськового промислу козацтво перетворювалося на окремий стан тодішнього українського суспільства. Вироблялися і зміцнювалися військова організація, адміністративний устрій, закони і звичаї. У XVI столітті українське козацтво утворило свій центр - Запорозьку Січ, яка була столицею значною мірою незалежної військової республіки. У XVII столітті козацтво запорізьке, реєстрове вже утворило істотний прошарок українського народу і склало основу української держави, яка з'явилася в 1648 році з початком Визвольної війни під керівництвом гетьмана України Богдана Хмельницького.
Козацький адміністративно-військовий устрій був поширений на значній частині України. З козацької старшини утворилася нова українська аристократія. Новий устрій проіснував на українських землях до кінця XVIII століття, а військові козацькі формування - до I-ої половини XIX століття.
Цікаво, що святкування Дня українського козацтва збігається зі святом Покрова Пресвятої Богородиці. З давніх часів Богородиця є покровителькою українського козацтва і всіх українських озброєних формувань. На Січі у запорожців була церква на честь Покрова Пресвятої Богородиці з іконою її Покрова. Крім того, споконвіку на свято Покрова Пресвятої Богородиці в Україні відбувалася Велика рада, яка обирала гетьмана, визначала, як козацтву жити далі.
З початку відродження козацтва на Україні підписані президентом України укази: «Про координаційну раду Українського козацтва», «Про національну програму розвитку Українського козацтва на 2002-2005 р.р..» і, звичайно ж, «Про день Українського козацтва».
За матеріалами мережі Інтернет
|