П`ятниця, 29 Березня 2024, 15:06

Головна » 2018 » Серпень » 1 » НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
Серпень (жнивень)

Ліс щедро відчинив комори і поспішає віддати свої дари.

1 серпня. Мокринин день. Макріди. Макріда мокра - і осінь мокра, суха - і осінь теж. Літні роботи закінчуються, осінні починаються. "Макріда споряджає осінь, а Ганна (7 серпня) - зиму". День Макріди вважається важливим і для майбутнього року. "Коли на Мокрини дощ, наступного року вродить жито".

2 серпня. Ілля Пророк. Ільїн день. На Іллю до обіду літо, після обіду осінь. Примічали: якщо в Ільїн день сухо, то шість тижнів буде сухо, якщо цього дня дощ, йти йому шість тижнів. Перестають купатися в річці. З Ільїна дня йде поворот на осінь, хоча літо зі своєю спекою ще простоїть довго. Закінчується сінокіс, починаються жнива.

4 серпня. Марія Магдалина. "Коли на Мар'ю сильні роси - льони будуть сірі і косі". "На Марію виймають квіткові цибулини". Є в цього дня ще одна назва - Марія Ягідниця: у лісах йде збір чорної і червоної смородини, чорниці.

6 серпня. Борис і Гліб Літні. "Борис і Гліб - вистиг хліб".

7 серпня. Ганна Холодниця, зимоуказателька. Якщо ранок холодний, і зима холодна. Яка погода до обіду, така зима до грудня, яка погода після обіду - така зима після грудня.

9 серпня. Пантелеймон Цілитель. Пантелеймон Зажнивний, передосінній збір лікарських трав. Нікола Качанський - капуста в качани завивається.

11 серпня. Калинник. "Пронеси, Господи, Калинник мороком (туманом), а не морозом". Похмурий туманний час несприятливий для бджіл. Пасічники зауважують: "У морок бджолі ходу немає".

12 серпня. День Сили і Силуяна. Кращий строк сівби озимих - жито, посіяне на Силу і Силуяна, народиться сильно. "Святий Сила додасть мужикові сили". "На Силу безсилий богатирем живе (від ситної їжі, нового хліба)".

13 серпня. Євдоким. Євдокимове говіння перед Успенським постом, про який народ говорить: "Успенський піст не голодний". У цю пору всього багато: хліба нового, овочів, плодів, ягід.

14 серпня. Перший Спас. Перші проводи літа. Медовий Спас - заламують (підрізають) соти. Відцвітають троянди, падають хороші роси. Починається відліт у вирій ластівок і стрижів. "На перший Спас і жебрак медику спробує". "Ластівки відлітають в три Спаса (14, 19 і 29 серпня)". "Перший Спас Медовий, Яблучний другий, третій Зажинки".

15 серпня. Степан Сіновал. До цього часу в луках отава - "друге сіно". Починають косовицю: "І оттавка сіна надбавка". "Оттава - осіннє сіно, літнє прибереже". "Який Степан Сіновал, такий і вересень". По тому, які дні 15-19 серпня, визначали погоду на вересень-січень.

16 серпня. Ісакій і Антон Вихров. Який Вихров, такий і жовтень. Якщо вітер з вихорами - чекай сніжну зиму. Завихрить з усіх боків - буде злюща зима з товстим снігом на будинках. "Який Ісакій, такий і Нікола Зимовий (19 грудня)".

17 серпня. Євдокія. Явдоха Малинівка. Явдоха Огірочниця. Вистигає малина лісова. Останній збір огірків. Явдоха Сіногнойка - дощі гублять сіно. "Сім слуг сім дощів несуть".

19 серпня. Преображення. Другий Спас. Велике селянське свято. Яблучний Спас - масове дозрівання яблук. Осеніни - зустріч осені. Сухий день віщує суху осінь, мокрий - мокру, а ясний - сувору зиму. "Який день у другий Спас, такий і Покров (14 жовтня)".

21 серпня. Мирон Вітрогон. У цей день бувають сильні вітри. "Вітри - вітрогони пил погнали по білому світу, заридали по красну літу". "Який Мирон Вітрогон, такий і січень".

23 серпня. День Лаврентія. Води стигнуть. Дивляться опівдні на воду в річках і озерах: коли тиха, то осінь буде тиха, а зима - без заметілей і злих завірюх. Якщо сильна спека або сильні дощі, то буде так довго - всю осінь.

27 серпня. Михей. Середній термін початку листопаду. Якщо журавлі полетять, то до середини жовтня мороз, а ні - то зима пізніше прийде. Відомий своїми вітрами, за силою яких судять про майбутню погоду. "Михєєв день з бабиним літом бурею-вітром перегукується". "Михей з бурею - до непогожого вересня". "На Михея дмуть вітри-тиховії - до сухої теплої осені".

28 серпня. Успіня, важливе свято кінця літа - початку осені. Це свято селяни присвячували закінченню жнив і зустрічі осені. День проводів літа і закінчення збирання врожаю - обжинки. Кінець Успенського посту. "Успіня проводжай, осінь зустрічай".

29 серпня. Третій Спас. Обжинки. Хлібний день - пекли перший коровай нового хліба. Після третього Спаса відлітають останні ластівки. "Гарний третій Спас - взимку буде квас".

31 серпня. День Фрола і Лавра, покровителі коней. Початок осіннім ранкам, трапляються і заморозки. Дивились коріння у полину: якщо коріння товсті - рік буде врожайним. Останній термін озимого посіву.

У серпні іменини святкують:
1 серпня - Степан , Серафим , Роман
29 серпня - Демид
30 серпня - Уляна , Мирон , Павло
31 серпня - Омелян , Іларіон , Лавр , Макар
Категорія: ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЛОК | Переглядів: 1067 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0

«  Серпень 2018  »